פריטי עיצוב פונקציונאליים לחדרי ילדים ונוער

פרקטיות היא חלק בלתי נפרד מעיצוב חדרי ילדים ונוער. מדובר בחדרים דינאמיים, שרוחשים פעילות אינטנסיבית לאורך כל שעות היום בהתאם לצרכיו של הילד, החל מהכנת שיעורי בית, דרך משחקי מחשבה וחברה ועד אירוח של חברים ולכן, לצד ההיבט האסתטי יש לשים דגש על היבט הפונקציונאלי.  

על הכוונת: רהיטים פרקטיים טווח הארוך, רהיטים על זמניים שילוו את הילדים במשך שנים ארוכות מגיל צעיר ועד בגרות, פתיחה וסגירה נוחה של הדלתות, גלגלים לניידות מקסימלית, פתרונות אחסון חכמים ועוד.

 

לפניכם מספר טיפים לעיצוב חדרי ילדים ונוער ידידותיים לשימוש.

 

רהיטים פונקציונאליים שחשוב לשלב בחדרי ילדים ונוער

בבואכם לעצב חדר ילדים או חדר נוער חשבו לטווח הרחוק. אולי היום הילד רק מקשקש ציורים אבל בהמשך הוא ישב ויכין שיעורים, יעבוד עם חוברות או יתכונן למבחנים ולכן, כדאי מראש לעצב ולרהט את החדר כהכנה להמשך.

כך למשל, בבחירת מיטת ילדים חשוב שלמיטה תהיה מיטה נפתחת במידה והילד ירצה לארח חברים לשינה, לשלב שולחן כתיבה וארון בגדים, כי גם אם כעת נראה ששידת ההחתלה מספיקה לאחסון הבגדים, בעתיד הילד ילך ויצבור פריטי ביגוד ויהיה צורך בפריט אחסון מאסיבי יותר.

 

חשיבה עיצובית - יצירת חדר שגדל עם הילד

בתכנון חדר פרטי לילד, שימו דגש על השדרוגים האפשריים הבאים: מיטה בגודל "מיטה וחצי" כאלטרנטיבה למיטת ילדים או מיטת נוער סטנדרטית שתלווה את הילדים עד לבגרותו, שולחן כתיבה רחב יותר שיתאים גם ללמידה משותפת עם חברים, ארון בגדים רחב ו/או עמוק במיוחד שישרת את הילדים אך גם את אחיו ואפילו את כל בני המשפחה. 

היות ואתם רוכשים רהיטים איכותיים שיחזיקו למשך שנים, כדאי לחשוב קדימה ואם תנאי החלל מאפשרים זאת – לשדרג לרהיטים גדולים יותר שיגדלו עם הילד

 

תפעול נוח ודינאמי של הילד בחדרו

זכרו שככל שהילד גדל כך גדלה מידת העצמאות שלו ולכן, חשוב לבחור רהיטים ידידותיים למשתמש כדי שהילד יוכל לתפעל בקלות ובבטחה. כך למשל, שולחן כתיבה עם מגירות, הצבת שידות לילה קטנות ליד המיטה לאחסון חפציו האישיים אותם הוא רוצה לשמור בהישג יד. שימו לב שהמגירות נפתחות ונסגרות בקלות, שאין פינות חדות, שהברגים לא יוצאים ממקומם, ניתן להוסיף גלגלים ננעלים לפריטים מסוימים להנעה פשוטה במרחב ולניקוי כולל. 

מקמו את הפריטים החשובים לו במקומות אליהם הילד יוכל להגיע – במדף נמוך יחסית, בשידות, בספסל שמתאים הן לאירוח אך מהווה גם ספסל אחסון, בפינת מדיה נמוכה וכדומה. 

עם זאת, הימנעו מיצירת חלל צפוף מדי, שאפו להשגת מרחב תנועה מקסימלי. זכרו שילדים נוטים להשתובב ואינכם רוצים שבמהלך המשחק הם יתקלו ברהיטים – שמרו על רווחים בין הפריטים השונים, הוסיפו שטיח שמהווה מרכז ישיבה נעים או פופים, מקמו את המיטה בדרך שלא תחסום גישה או תנועה.