כיצד לסייע לילדים לשמור על ארגון חדרי ילדים ונוער

לפעמים נראה שלילדים שלנו יש נטייה טבעית לבלגן, איכשהו גם אחרי סידור מאסיבי של החלל - החדר שלהם מצליח להתבלגן. הצעצועים פזורים על הרצפה, הספרים על המיטה, המגירות פתוחות, בגדים מושלכים מחוץ לארון הבגדים ולא תמיד הם משתפים פעולה ומוכנים לסדר את החדר שלהם. השקעתם בעיצוב חדרי ילדים ונוער מעץ מלא ובוודאי חשוב לכם הסדר של החדר. אך מצד שני, נמאס לכם לרדוף אחרי הילדים שיסדרו או לסדר עבורם. לפניכם מספר המלצות לעידוד הילדים והפנמת עקרונות לסידור החדר שלהם.

 

מי שיוצא - חוזר בחזרה

קיפלתם כביסה והשארתם בחדר? חיפשתם ספר בספרייה או בגד בארון? חשוב מאוד שברגע שהוצאתם פריט כלשהו, תחזירו אותו למקום ולא תחכו להצטברות של מגוון פריטים. ככל שמחכים יותר זמן, כך החדר מתבלגן יותר ודחיית הסדר לא תורמת למראהו הכללי. נסו להרגיל את ילדיכם לסדר את חדר הילדים או הנוער שלהם, כך שבכל פעם שהם שמים לב שמשהו לא במקומו, הם ישיבו אותו בחזרה למקום.

 

סידור קבוע פעם ביום

נסו לסגל לילדים הרגלי ארגון כך שיהפכו לחלק בלתי נפרד משגרת חייהם. עשו מנהג פעם ביום, בבוקר או לפני השינה או אפילו פעם בשבוע, למשל, בסוף שבוע, להשקיע בסידור החדר. לנקות, לארגן את הארונות, הספריות, לנקות את שולחן העבודה מערימות הניירת שהצטברו. כמו שהם מכינים תיק לבית הספר, כך הם יכולים להכין את החדר שלהם לקראת יום חדש או שבוע חדש. חדרי ילדים ונוער מעץ מלא נראים הרבה יותר יפים כשהם מסודרים.

 

כולם מסדרים ביחד

אם הילדים לא נהנים לסדר לבד ואתם מוכנים לתרום מזמנכם, תוכלו להצטרף אליהם פעם בשבוע לסידור החדר, כשלכל אחד יש תפקיד קבוע או מסוים במלאכת הארגון. אחד אחראי על הארון והשני על שולחן הכתיבה או אחד מסדר וזורק את הזבל לפח בעוד השני מנקה אחריו וכדומהכשמסדרים ביחד הזמן עובר מהר יותר וניתן לנצל את ה"בילוי" המשותף לשיחות, האזנה למוסיקה ולזמן איכות משפחתי

 

תייגו כל דבר

אם הילדים לא ממש יודעים היכן כל פריט אמור להיות מונח, כדאי לסייע להם במשימה ולציין במדבקה את תכולת המגירות או הארונות וכך הם גם ידעו לאן להשיב כל פריט ופריטאם הילדים עוד לא יודעים לקרוא, תוכלו לציין את תכולת הפריטים באמצעות מדבקות בצבעים שונים, כשכל צבע מסמן עבור הילד קבוצת חפצים מסוימת כמו בובות, משחקי קופסא, משחקי הרכבה וכדומה

 

הגישה היא חלק בלתי נפרד מסידורי חדרי ילדים ונוער מעץ מלא, אם תעודדו ותתמכו ותהוו דוגמא אישית - תנסו להפנים את הרגלי הסדר לאט לאט, בהדרגתיות ובעדינות, כשכל יום אתם מקנים לילד סמכות אחרת, יהיה לילד שלכם קל יותר להתרגל לשגרה של סדר וארגון החדר.